تور اروپا | تور اروپا نوروز 96
تور اروپا نوروزي|تور اروپا نوروز 96| قيمت اروپا – تورهاي تركيبي اروپا – مجري مستقيم تور اروپا : تور سوئيس ، تور يونان ، تور فرانسه ، تور ايتاليا

travel

دانستني هاي تور هاي گردشگري

 

آيا مي دانيدهنگام مراجعه به دفاتر خدمات مسافرتى و عقد قرار داد سفر چه نكاتى را بايد رعايت كنيد تا دچار مشكل نشويد؟

آيا تا به حال با تورهاى مسافرتى سفر كرده‌ايد؟ اگر جواب شما به اين سؤال مثبت باشد، به يكى از اين دو نتيجه رسيده‌ايد:

الف ) يا از اينگونه سفرها رضايت داريد و از اين به بعد مشترى هميشگى اين تورها خواهيد بود و پيدا كردن دوستان جديد را به سفر با خودروى شخصى ترجيح مى‌دهيد

ب ) و يا از شنيدن نام تورهاى گروهى تن تان به لرزه مى‌افتد و هنوز هم حسرت از دست دادن پول خود را مى‌خوريد.

اگر از دسته اول باشيد كه هيچ، ولى اگر از افراد گروه دوم هستيد حتماً مى‌خواهيد بدانيد چه اقداماتى بايد انجام مى دايد تا حالا افسوس آن سفر را نخوريد. سفرى كه ممكن است هزينه آن گزاف و امكاناتش نامطلوب بوده باشد. اما به راستى هنگام تصميم گيري در خصوص انتخاب اين نوع سفرها به چه نكاتى بايد توجه كرد كه خاطره خوش آن هميشه ماندگار باشد؟

الف ) چگونه از معتبر بودن آژانس مسافرتي اطلاع حاصل نمائيم :

برگزاري هر گونه تور (گشت) درداخل، برگزاري تورها به مقاصد خارج از كشور و همچنين برگزاري تورهاي ورودي به كشور از وظايف اصلي دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي داراي مجوز فعاليت تاسيس و بهره برداري از سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري بوده و فقط اين دفاتر مجاز  به فعاليت تورگرداني هستند ، لذا ورود ساير اشخاص حقيقي و حقوقي و همچنين دستگاهها و نهادهاي دولتي و خصوصي به امور تور گرداني ممنوع بوده و از نظر سازمان مزبور بعنوان دفاتر غير مجاز و دخالت در كاردفاتر و شركتهاي خدمات مسافرتي و جهانگردي محسوب شده و متخلفين به مراجع قضايي معرفي مي شوند ، لذا تبليغ و راه اندازي هر گونه تور مسافرتي بدون داشتن مجوز فعاليت بند “ب” خلاف قانون توسعه صنعت گردشگري بوده و متخلفان به حبس تعزيري، جريمه نقدي و پلمپ مكان فعاليت محكوم و براي هميشه از حق داشتن دفتر خدمات مسافرتي و جهانگردي محروم خواهند شد. بنابراين مسافران هنگام سفر با تور بايد به يك نكته مهم توجه كنندكه اين دفاتر حتماً داراى مجوز باشند چرا كه دفاتر خدمات مسافرتى مجاز استانداردهاى لازم را دارند و تنها با داشتن اين موارد به آنها مجوز اعطا مى‌شود.ضمن اينكه اگر تخلفى توسط اين دفاتر صورت بگيرد، مسافر تحت حمايت سازمان بوده و بنا به صلاحديد سازمان ضمانت‌نامه آنها به نفع مسافر توقيف خواهد شد . شما تورهاى مسافرتى را يا از ميان صفحات آگهى روزنامه‌ها و يا از طريق دوستان و آشنايان خود پيدا مى‌كنيد.اما به ياد داشته باشيد كه روزنامه‌ها هيچ تعهدى نسبت به صحت و سقم آگهى‌هاى چاپ شده خود ندارند. پس براى جلوگيرى از پيش آمدن هر مشكل احتمالى ابتدا با كارشناسان گردشگرى سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى تماس بگيريد و براى اولين قدم از مجاز بودن فعاليت آژانس مورد نظر خود اطمينان حاصل كنيد . اين كار شما حسن بزرگى دارد، زيرا اگر بعد از سفر براى شما مشكلى پيش آيد اين سازمان مى‌تواند آژانس مجوز دار را بازخواست و حق‌تان را مسترد كند. ولى اگر آژانس منتخب شما غيرمجاز باشد فقط از طريق قانونى و شكايت به مراجع حقوقى مى‌توانيد پرونده خود را دنبال كنيد.شما مي توانيد بدون هيچگونه معطلى اطلاعات مورد نياز خود را از سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى استان محل اقامت خود دريافت كنيد.به ياد داشته باشيد كه مثلا در تهران حدود ۹۵۰ دفتر خدمات مسافرتى فعاليت دارد و پيدا كردن يك آژانس معتبر امر بسيار ساده‌اى است.

ب ) چند نوع قرارداد تور وجود دارد :

ذكر اين نكته ضرورى است كه اصولاً در بخش تور دو نوع قرارداد وجود دارد نوع اول قراردادى است كه بين آژانس هاي مسافرتي و مسافران منعقد مى‌ گردد و نوع دوم قراردادي است كه بين آژانس‌هاي مسافرتي و مجريان يا كارگزاران تورهاى مسافرتى انعقاد مي يابد . يكى از مشكلات موجود در بخش گردشگري كشور عدم انعقاد قرارداد هاي نوع دوم مي باشد بديهي است درصورت بروز هر گونه مشكل در اين خصوص آژانس‌ طرف قرارداد با مسافران (آژانس ثبت‌نام كننده) پاسخگو خواهد بود .به هر حال آنچه براي شما از اهميت بسزائي برخوردار است آشنائي با انواع قرارداد هاي نوع اول مي باشد .بنا براين در اين بخش به توضيح اين مهم خواهيم پرداخت .

با توجه به نوع سفر انتخابي ، سه نوع قرارداد تورهاى داخلى، خارجى و كشور امارات پيش روى شما قرار خواهد گرفت.

۱) قرارداد تورهاى داخلى :

اين قرارداد در دو صفحه تنظيم شده است كه در صفحه اول آن مشخصات دقيق متقاضيان و همچنين جزييات سفر ذكر شده و در صفحه دوم قرارداد مقررات سفر در ۱۳ بند پيش‌بينى شده است و در آن موضوعاتى مانند همراه داشتن شناسنامه عكس‌دار، لغو تور در صورت نرسيدن به حدنصاب ۱۵ نفر و . . . را مى‌بينيم . اگر اين قرارداد را به‌طور دقيق مطالعه كنيد به احتمال قوى مشكلى نخواهيد داشت. نكته مهم در مورد تورهاى گروهى اين است كه قيمت آن بنابر نوع خدمات ، توافقى است و سازمان متولى، مانند چند سال گذشته بر قيمت‌ها نظارتى ندارد. تا سال ۸۲ قيمت تورهاى ارائه شده بايد به تصويب سازمان ايرانگردى و جهانگردى مى‌رسيد اما در سال ۸۳ رياست وقت سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى اين دستورالعمل را لغو كرد. به عقيده كارشناسان امور گردشگرى مراجعات مكرر دفاتر خدمات مسافرتى براى تأييد قيمت تورها علاوه بر اينكه باعث بى‌اعتبارى پروانه فعاليت مى‌شد، كارشناسان مربوطه را با مشكلات متعدد مواجه مى‌ساخت .

۲ ) قرارداد تورهاى خارجي به غير از امارات متحده عربي:

در صورتى كه قصد سفر با تورهاى خارج از كشور به غير از امارات را داشته باشيد، قرارداد را در سه صفحه و ۲۴ بند مشاهده مى‌كنيد، اين قراردادها نسبت به تورهاى داخلى جزئيات بيشترى دارد و در آنها ذكر شده است كه تا دو هفته قبل از پرواز بايد تمام مبلغ تور را تسويه كنيد و علاوه بر آن تأمين هزينه‌هاى ارزى برعهده شما است.در يكى از بندهاى قرارداد تأكيد شده است كه درصورت انصراف از سفر بسته به اينكه در چه مرحله‌اى قبل از سفر قصد انصراف داشته باشيد از ۱۰ درصد تا ۵۰ درصد مبلغ تور جريمه مى‌شويد.در اين قراردادها ارائه ضامن معتبر بر حسب نياز، عدم تعهد آژانس درخصوص صادر نكردن رواديد ازسوى سفارتخانه‌ها، الزام رعايت شئونات اسلامى آمده است.يك نكته مهم ديگر در اين ميان به چشم مى‌خورد و آن خوددارى از بازگشت به كشور پس از سفر است يعنى شما با يك تور به كشورى مى‌رويد اما به هر دليل برنمى‌گرديد كه در اين صورت ضمانت‌نامه‌اى كه در اختيار دفتر خدمات مسافرتى است به اين دليل ضبط مى‌شود.

نكته مهم : اگر قصد سفر گروهى به كشورهاى عضو شينگن، انگلستان، ايالات متحده، كانادا، استراليا، ژاپن و مصر را داشته باشيد به خاطر بسپاريد كه دفاتر خدمات مسافرتى بايد براى اجراى اين تورها مجوز لازم را دريافت كرده باشند.آنها بايد نوع خدمات خود را به سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى ارائه كنند و اين سازمان نيز درصورت داشتن صلاحيت آژانس مربوطه مجوز برگزارى تورها را صادر مى‌كند.

۳ ) قرارداد تورهاى خارجي مربوط به كشور امارات متحده عربي:

قرار داد تورهاى امارات متفاوت است قرارداد ارائه خدمات مسافرتى كشور امارات متحده عربى نيز در سه صفحه تنظيم شده است.در بخش ويزاي اين قرارداد شرايط نوع درخواست ويزا، مبلغ آن، اعتبار ويزا و عدم تعهد دفاتر به تأخير صدور ويزا ذكر شده است.اما يكى از مهمترين موارد اين قرارداد مرفوض شدن ويزا از طرف دولت امارات است به اين معنى كه اگر دولت امارات به هر دليل به شما ويزا ندهد، دفتر خدمات مسافرتى در اين باره هيچ تعهدى ندارد و با ارائه ويزاى مرفوضى هزينه آن را دريافت مى‌كند.توجه كنيد كه براساس قانون اين كشور همراه داشتن داروهاى كدئين دارجرم محسوب و با شما برخورد مى‌شود در نتيجه از بردن اين داروها خوددارى كنيد.

ج ) هنگام عقد قرارداد تور چه نكاتي را بايد مد نظر داشت :

۳-۱ ) قرارداد منعقده فيمابين شما و آژانس ثبت نام كننده مي بايست حتماً داراي مهر آژانس و امضاء مدير و يا نماينده آن باشد .

۳-۲ ) چنانچه لازم است هنگام ثبت نام در تور و عقد قرارداد وجهي از طرف شما به آژانس ثبت نام كننده پرداخت گردد به ياد داشته باشيد كه حتماً در ازاي پرداخت وجه ، رسيد معتبر كه بر روي ورقه سربرگ دار و ممهور به مهر آژانس ثبت نام كننده است دريافت داريد .

۳-۳ ) درصورتيكه تور مورد نظر شما نياز به ويزا دارد و براي اخذ آن لازم است پاسپورت شما در اختيار آژانس ثبت نام كننده قرارگيرد حتماً در ازاي ارائه پاسپورت ، رسيد معتبر كه بر روي ورقه سربرگ دار ممهور به مهر آژانس ثبت نام كننده است دريافت داريد .

۳-۴ ) به توضيحات شفاهي آژانس ثبت نام كننده كه در رابطه با شرح خدمات تور انتخابي شما ارائه مي گردد اكتفا ننمائيد و هر آنچه گفته مي شود را در متن قرارداد لحاظ نمائيد .

۳-۵ ) اين حق شماست كه از برنامه سفر قبل از ثبت نام آگاهي داشته باشيد بنابراين هنگام عقد قرارداد آنرا از آژانس ثبت نام كننده بخواهيد

۳-۶ ) بر اساس مقررات سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى بيمه كردن تمامي مسافران شركت كننده در تور الزامي مي باشد بنابراين از بيمه بودن خود هنگام ثبت نام اطلاع حاصل نموده و از آژانس ثبت نام كننده بخواهيد كه در قرارداد به آن اشاره نمايد .

۳-۷ ) برگزاري جلسه توجيهي قبل از اجراي برنامه سفر در مسير هاي دور ضروري بوده و مي بايست توسط آژانس مجري اجرا گردد .

۳-۸ ) داشتن راهنماي تور (تور ليدر ) از ضروريات هر تور بوده و مي بايست اين مهم در قرارداد مربوطه لحاظ گردد .

در تورهاي زميني نكات ذيل را مورد توجه قرار دهيد :

از آنجا كه عقد قرارداد در خصوص كليه تورها با هر قيمت و خدماتي الزامي است و آژانس ها و مراكز ارائه دهنده خدمات گردشگري ملزم به عقد قرارداد با مسافر هستند ، لذا توصيه مي گردد ضمن توجه به نكات زير ، از آژانس ثبت نام كننده بخواهيد تا آنها را در قرارداد تور لحاظ نمايد :

تاريخ و روز رفت و برگشت ، نوع خودرو و در صورت امكان شماره صندلي مسافران.

محل صرف صبحانه و نوع آن . مثلاً صبحانه بصورت بوفه عرضه مي گردد يا پكيج بسته بندي شده مسافرتي؟

مشخصات هتل و يا هتل هاي محل اقامت با قيد ستاره و يا درجه آن .

نوع اتاق و مدت اقامت .

محل (محل هاي) سوار شدن مسافرين و ساعت حضور ايشان در محل .

اگر تور داراي وعده هاي غذائي است (ناهار ، عصرانه و يا شام ) ، نوع غذا ، محل صرف آن و چگونگي سرو قيد شود.

مكان هاي مورد بازديد و قيد اين نكته كه هزينه وروديه ها به عهده چه كسي است(مسافر و يا آژانس برگزار كننده)؟

وجود راهنماي تور كه داراي كارت معتبر از سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري باشد .

از ديگرتوصيه هاي مهم به مسافران تورهاي داخلي بويژه تورهاي يك روزه :

همراه داشتن كفش و لباس مناسب براساس وضعيت آب و هواي شهر و استاني كه قصد سفر به آن را داريد.

همراه داشتن وسايل شخصي نظير ليوان ، حوله ، مسواك ، دمپايي ، كلاه و عينك آفتابي (در فصل تابستان)

جدا نشدن از گروه در گشتهاي گروهي و از راهنما در گشتهاي انفرادي .

همراه داشتن شماره موبايل راننده و راهنماي تور.

همراه داشتن شناسنامه و يا كارت شناسايي و نيز شماره تلفني كه بتوان در مواقع اضطراري با بستگان شما تماس حاصل نمود .

اصطلاحات بكار رفته هنگام نرخ گذاري تور

پكيج Package : به مجموعه امكانات و سرويس هائي اطلاق مي گردد كه در تور گردآمده و بصورت بسته مسافرتي به مسافرين ارائه مي گردد. اين امكانات و سرويس ها ممكن است شامل بليط هواپيما ، اتوبوس و يا قطار ، اقامت در هتل به تعداد شب هاي مورد نظر ، ترانسفر از فرودگاه مقصد به هتل و بالعكس ، گشتهاي محلي ، راهنما ، بيمه و. . . باشد

P.P In SGL (Per Person In Single Room) يعني قيمت به ازاي نفر بزرگسال در اتاق تك نفره.

P.P In DBL (Per Person In Double Room) يعني قيمت به ازاي هر نفر بزرگسال در اتاق دو نفره. به هر نفر يك تخت استاندارد تعلق ميگيرد .

P.P In TPL (Per Person In Triple Room) يعني قيمت به ازاي هر نفر بزرگسال در اتاق سه نفره. به  هر نفر يك تخت استاندارد تعلق ميگيرد .

CHD 2-6: يعني قيمت به ازاي هر كودك ۲ تا ۶ سال مشروط به اقامت در اتاق والدين بدون حق استفاده از تخت مجزا (No Bed).

CHD 6-12: يعني قيمت به ازاي هر كودك ۶ تا ۱۲ سال مشروط به اقامت در اتاق والدين با حق استفاده از تخت مجزا – تخت سفري (Extra Bed). لازم به ذكر است اين اطفال بنا به درخواست والدين خود مي توانند بدون استفاده از تخت سفري در اتاق والدين خود اقامت نمايند مشروط براينكه مغاير با مقررات هتل نباشد.

INF  Infant)) يعني قيمت به ازاي هر كودك زير ۲ سال (نوزاد) مشروط به اقامت در اتاق والدين و بدون حق استفاده از تخت مجزا (No Bed).معمولاً در محاسبه نرخ تور ، بابت اقامت نوزاد در هتل چيزي دريافت نمي گردد .

  د ) اگر به هر دليلى گردشگران به مشكل برخورد كردند، چه اقداماتى بايد انجام دهند:

براساس مقررات اگر هر مسافر قبل و بعد از سفر ، چه از نظر كيفيت تور و چه از نظر نوع خدمات ارائه شده ناراضى باشد ، مى‌تواند به سازمان ميراث فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى استان محل اقامت خود مراجعه نموده ، طرح دعوي نمايد . بنابراين اگر در طول سفر مشكلى داشتيد ، از برخورد با مسئولين تورها اجتناب ورزيده ، از طريق سازمان متولى پرونده را پيگيرى نمائيد . در اين صورت شما مى بايست پس از مراجعه به ‌سازمان موصوف نسبت به تكميل فرم شكايت از قبل طراحي شده اقدام و تقاضاي رسيدگي نمائيد .

معمولاً سازمان پس از دريافت شكايت ، در كوتاه ترين زمان ممكن نسبت به تشكيل جلسه كارشناسي در خصوص رسيدگي به شكايت دريافتي اقدام مي نمايد . در جلسه مزبور آژانس دار، مسافر يا وكيل قانوني وي ، نماينده حقوقى سازمان ، مسئول امور دفاتر و دو نفر از كارشناسان انجمن‌هاى صنفى ايران و استان حضور داشته و به شكايت مطروحه رسيدگى مى‌كنند و بعد از انجام بررسى هاي كارشناسي ، رأى لازم صادر مى‌شود كه الزام‌آور خواهد بود. بديهي است اگر قرارداد كتبى ( تيپ سازمانى ) را در اختيار داشته باشيد و ثابت كنيد كه خدمات استاندارد را دريافت نكرده‌ايد ، حتماً خسارت وارده به شما جبران خواهد شد.

بنابراين با توجه به موارد ياد شده براى داشتن سفرى راحت و بدون دغدغه با دفاتر مورد تأييد سازمان سفر كنيد تا خاطرات خوش يك سفر ماندگار از يادتان فراموش نگردد .

 

امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۳ ] [ net-europenet1 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 26
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 226
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب